Uzupełnianie ubytku lakieru w płycie wierzchniej
Częsta sytuacja – mocne uderzenie w bok gitary w pobliżu krawędzi płyty spodniej nie zaszkodziło boczkowi gitary który tylko ugiął się lekko ale wrócił do swojej normalnej pozycji. Za to płyta spodnia doznała uszczerbku, odkleiła się od boczku gitary zaś lakier którym była pokryta popękał i poodpryskiwał.
Płytę spodnią przykleiliśmy do wzmocnień bez trudu, ten element uszkodzenia nie był zbyt poważny. Pozostało nam teraz to, co najtrudniejsze: doprowadzenie gitary do eleganckiego stanu wizualnego.
Najpierw usunęliśmy odpryski lakieru, obszar wymagający renowacji powiększył się znacznie.
Łukowe nacięcie lakieru wokół uszkodzonego obszaru służy kwestiom estetycznym ale także ma na celu uzyskanie ostrej, zdecydowanej krawędzi uszkodzonej powłoki lakieru. Zrobiliśmy ją po to, żeby usuwanie resztek odprysku gdzieś się zakończyło, bez takiej sztucznie wykonanej krawędzi odrywalibyśmy lakier aż do usunięcia go z całej powierzchni płyty spodniej gitary.
Po usunięciu starego lakieru pobarwiliśmy powierzchnię drewna i pokryliśmy grubą warstwą lakieru poliuretanowego.
Lakier po utwardzeniu został poddany szlifowaniu kolejno coraz drobniejszym wodnym papierem ściernym. Jego powierzchnia została idealnie zrównana z oryginalną, polakierowaną powierzchnią płyty wierzchniej.
Ostatnia operacja to polerowanie, w jej efekcie uzyskaliśmy gładką, jednolitą powierzchnię lakieru.
Dodaj komentarz