Intarsjowanie pękniętego pudła

Uderzona w krawędź pudła gitara akustyczna nie wytrzymała, pękła w taki sposób, że grać na niej się już nie da. Naciąg strun powoduje ruch w górę płyty wierzchniej a tym samym kompletną niestabilność mostka gitary. Strój „pływa”, co gorsza istniej zagrożenie dalszego postępowania pęknięcia pod wpływem siły pochodzącej od strun.

pęknięta gitar akustyczna

Sklejenie takiego pęknięcia to nie jest dla nas wielki problem, wzmocnienie pudła gitary od środka też. Cała operacja zakończyła się pełnym powodzeniem.

klejenie gitary akustyczanej

Problem tylko w tym, że po sklejeniu pudła i przeszlifowaniu powierzchni płyty wierzchniej wylazły z drewna jakieś nieładne odbarwienia. Tu trzeba wyjaśnienia skąd one się wzięły. Ta gitara ma płytę wierzchnią ze sklejki! Wierzchnia warstwa sklejki gitarowej jest zazwyczaj bardzo cienka i szlifowanie nierówności po klejeniu może ją całkowicie usunąć. Tym razem tak się nie stało ale ukazała się dolna część tej warstwy z przebijającym się od spodu klejem łączącym kolejne warstwy sklejki.

naprawa połamanej gitary

Podjęta została jedyna w tej sytuacji sensowna decyzja: trzeba usunąć tę wierzchnią warstwę i zastąpić ją nową.

Zaczęliśmy od nacięcia wierzchniej warstwy sklejki wokół odbarwionego obszaru.

Potem zdrapany został lakier i usunięta nieładna warstwa sklejki.

Powstało wgłębienie ok. 0,5 mm które postanowiliśmy zakleić kompozycją fornirów z różnych gatunków drewna.

Forniry przed wklejeniem zostały sklejone ze sobą w jedną całość kawałkami taśmy klejącej. Kształt wklejki został dokładnie dopasowany do kształtu wykonanego wcześniej wgłębienia w płycie wierzchniej gitary.

Wklejka została przyklejona i nalezycie dociśnięta.

Chyba się udało.

Wygląda to nie najgorzej. Zostało nam już tylko polakierowanie wklejki. Oczywiście polakierować trzeba także obszar z nią sąsiadujący żeby spolerować całość dla uzyskanie gładkiego przejścia od fabrycznego lakieru do lakieru na wklejce.

Tak to wygląda po spolerowaniu całości.

Lakier pięknie błyszczy jak szklana tafla.

 Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*