„Wyciągnięcie” gryfu wbitego w gitarę

Gitara klasyczna wielkiego, już nieżyjącego niemieckiego aktora powierzona nam do naprawy przez jego rodzinę miała bardzo nietypowe uszkodzenie. Spadła na główkę wskutek czego gryf wbił się w korpus.

Gitara klasyczna przed klejeniem

Nastąpiło przesunięcie gryfu względem pudła rezonansowego, menzura uległa skróceniu a stopa gryfu pękła. Gryf poruszał się swobodnie w kierunku góra-dół.

Gitara klasyczna przed klejeniem

Żyłkowanie na styku gryfu i pudła rezonansowego również zostało pokruszone.

Gitara klasyczna przed klejeniem

Wskutek przesunięcia względem siebie powierzchni pęknięcia pokruszeniu uległo również drewno na jego krawędziach. Powstały ubytki drewna.

Gitara klasyczna przed klejeniem

Aby naprawić to uszkodzenie niezbędne było wykonanie specjalnego oprzyrządowania. Zbudowaliśmy konstrukcję, która pozwoliła na bezpieczne „wyciągnięcie” gryfu gitary z pudła rezonansowego oraz sklejenie stopki gryfu we właściwej pozycji, przy zachowaniu prawidłowej menzury gitary klasycznej.

Po sklejeniu gitara stroi, znakomicie brzmi oraz posiada posiadaną przed wypadkiem akcję strun gdyż tak przeprowadzony proces naprawy przywrócił w najdrobniejszych szczegółach wszelkie pierwotne parametry.

Sklejona gitara klasyczna

Wprowadzony z powrotem na swoje miejsce gryf gitary klasycznej sklejony z ogromną dbałością o przywrócenie stanu sprzed wypadku.

Sklejona gitara klasyczna

Kąt pochylenie gryfu, wysokość podstrunnicy i menzura gitary są dokładnie takie same jak przed wypadkiem.

Sklejona gitara klasyczna

Tak wygląda po naprawie sklejona stopka gryfu.

Sklejona gitara klasyczna

Na tym powiększeniu wyraźnie widać, że gryf wrócił na swoją pierwotną pozycję. Widać na nim także naprawione żyłkowanie gitary.

Sklejona gitara klasyczna

Po bardzo dużej szczelinie pozostał niewielki ślad, ubytki drewna zostały uzupełnione.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*