Regulacja nowej gitary

Regulacja nowej gitary

Mocno wygięty gryf to nie jest pożądana cecha twojej właśnie kupionej, wymarzonej, nowej gitary. Jednak tak często wygląda gryf gitary kupionej online. Problem dotyka nie tylko nabywców tanich gitar. Kupujący nową, kosztowną gitarę „z górnej półki” równie często otrzymuje przesyłkę z gitarą źle wyregulowaną lub nie wyregulowaną w ogóle. Pomagamy chętnie wszystkim „szczęśliwym” posiadaczom instrumentów, takich których, najwidoczniej, oko żadnego lutnika nigdy jeszcze nie widziało.

Regulacja nowej gitary

Gryf już wyprostowany. Z wyczuciem, nie za bardzo, pozostawiliśmy niewielkie wygięcie. Minimalny łuk szyjki w gitarach elektrycznych, basowych i akustycznych, ogólnie: w gitarach ze stalowymi strunami, jest niezbędny dla uniknięcia pobrzękiwania strun na progach w pierwszych pozycjach. Nie powinien być zbyt duży. Wiemy, jak go ustawić tak, żeby uzyskać powszechnie satysfakcjonujące optimum.

Regulacja nowej gitary

Tak wysoka akcja strun niemal uniemożliwia grę w wysokich pozycjach. W pierwszych zresztą – też. Palce bolą już po paru minutach grania. Ustawienie akcji strun zawierające w sobie operacje regulacji łuku szyjki, wysokości siodełka i mostka jest w tym przypadku absolutnie konieczne. Nie są to kosztowne operacje. Nawet jeśli konieczne okazuje się wyrównywanie progów wciąż wciąż jest kilkudziesięciozłotowy.

Regulacja nowej gitary

Obniżona akcja strun. Na tak wyregulowanej gitarze basowej można wreszcie grać! Wygodnie i bez problemów ze strojeniem we wszystkich pozycjach.

Regulacja nowej gitary

Jeśli Twój mostek wygląda tak jak na zdjęciu – na pewno coś tu jest nie w porządku. Wałeczki mostka są ustawione „pod linijkę” a przecież nie powinno tak być. Każda ze strun gitary elektrycznej / basowej wymaga innego ustawienia menzury (długości czynnej struny drgającej swobodnie) bo ma inną grubość i siłę naciągu!

Pamiętaj, nawet jeśli jeszcze nie potrafisz sprawdzić czy menzura jest poprawnie ustawiona, równo ustawione wałeczki / wózki mostka świadczą o tym, że gitara nigdy nie była regulowana, a więc z całą pewnością nie stroi!

Regulacja nowej gitary

Ta gitara ma poprawnie ustawioną menzurę, zbadaliśmy to przy użyciu profesjonalnego tunera o dużej dokładności. Gitara stroi teraz w każdej pozycji.

Wymagało to ustawienia każdego z wałeczków mostka w innej odległości od gryfu gitary.

Uwaga! Jeśli wałeczki / wózki nie są ustawione równo to, niestety, nie świadczy to jeszcze o poprawności ustawienia menzury. Należy dokonać badania ustawienia używając słuchu (doświadczony lutnik poradzi sobie z tym bez trudu) lub specjalistycznych narzędzi pomiarowych (naturalnie – dysponujemy takimi).

nowe struny

Bardzo często do nowych gitar, jeszcze w fabryce zakładane są struny bardzo słabej jakości. Często też są to struny, które długie miesiące lub nawet lata pokrywały się rdzą i kurzem założone do gitary w czasie jaki spędziła płynąc statkiem, leżąc w magazynie a potem wisząc na haku w sklepie. Jeśli gitara była wystawiona w sklepie na pewno była ogrywana przez dużą liczbę ludzi, struny na pewno są zużyte w znacznym stopniu.

Można takie struny wyczyścić, jeśli nie ma na nich widocznej rdzy jednak znacznie lepiej jest wymienić je na nowe. Pamiętaj: dobre, niezużyte struny to podstawa dobrego brzmienia gitary! Dysponujemy szerokim asortymentem strun, doradzimy w wyborze i wymienimy struny na nowe w parę minut, mamy w tym niemała wprawę. Można też od razu skorzystać z okazji aby dobrać właściwą dla siebie grubość strun. Standardowe, uniwersalne struny dołączane do gitary wcale nie muszą tobie odpowiadać!

zdjęcie film 2

Jeśli właśnie kupiona przez ciebie gitara spędziła długie tygodnie w sklepie, w magazynie bądź w transporcie z odległych stron możesz się spodziewać, że jej drewno będzie nadmiernie wysuszone. Ani statki ani ciężarówki nie mają systemów nawilżania powietrza, w magazynach należą one do rzadkości (spotyka się je tylko w specjalistycznych, takich jak np. nasz magazyn gitar T.Burton i Farra), nie ma ich także połowa sklepów muzycznych. Spowodowane zaniedbaniem kontroli wilgotności powietrza nadmierne przesuszenie drewna gitary grozi poważnymi uszkodzeniami a nawet całkowitym zniszczeniem instrumentu

Na ogół nie mamy do czynienia z niczym nieodwracalnym w nowych gitarach koniecznie jednak trzeba je odpowiednio nawilżyć i zakonserwować tak, by w przyszłości uniknąć wypaczeń, rozklejeń czy pęknięć drewnianych elementów. Zgłoś się do nas, a my sprawdzimy dokładnie twoją nową gitarę i poddamy ewentualnej rekonwalescencji. Udzielimy tobie także wszelkich niezbędnych wskazówek dzięki którym unikniesz w przyszłości niemiłych konsekwencji nadmiernego wysuszenia.

Najczęstszym objawem wysuszenia w nowych gitarach są wysunięte poza krawędź gryfu, kaleczące dłonie progi. Jeśli po objęciu gryfu i przejechaniu ręką wzdłuż niego wyczujesz, że po bokach progi zaczepiają o palce może to świadczyć o tym, iż drewno podstrunnicy utraciło prawidłową wilgotność. Wyschło, skurczyło się a progi wychodzą teraz z boków gryfu gitary.

Spokonie, nie panikuj – jeśli progi tylko nieznacznie wychodzą nie doszło do trwałego uszkodzenia. Umiemy „schować” je na powrót w drewno podstrunnicy przywracając w ten sposób gładkość jej krawędzi.

Jeśli gitara jest odpowiednio zabezpieczona możesz spać spokojnie nie martwiąc się o to, że wystąpią nieoczekiwane problemy. Pamiętaj o tym jak ważny jest sposób przechowywania gitary, więcej na ten temat znajdziesz tutaj. Dbaj o odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza!

Schemat pickup

Połączenia elektryczne w gitarach są niekiedy bardzo skomplikowane, jeśli się na tym nie znasz chętnie się nimi zajmiemy.

Czy coś może być nie tak z elektroniką w zupełnie nowej gitarze? Okazuje się że tak. Zwłaszcza w tanich gitarach zdarza się, że kabelki są byle jak polutowane, gniazdo luzuje się już po paru tygodniach a przełącznik podejrzanie trzeszczy. Podczas pierwszego przeglądu gitary warto od razu zrobić także przegląd gitarowych wnętrzności. Dokręcimy poluzowane gniazda i potencjometry, polutujemy co trzeba a także zabezpieczymy ruchome elementy elektryczne takie jak potencjometry i przełączniki specjalnym środkiem zwiększającym płynność ich działania, likwidującym trzaski oraz wydłużającym ich żywotność.

Pamiętaj, koniecznie wykonaj przegląd swojej nowej gitary. Zyskasz na komforcie gry i trwałości instrumentu.

Jeśli to gitara twojego dziecka to tym bardziej zadbaj o to, żeby nie zniechęcić potomka do gry na gitarze trudnościami i uciążliwościami jakie powodować może wysoka akcja strun lub nieprecyzyjne strojenie. Jeśli ty nie czujesz się osobą kompetentną w dziedzinie regulacji gitar chętnie pomożemy, zapraszamy!Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*