Jak dbać o gitarę?

Jak dbać o gitarę? Usuwanie rys z powierzchni lakierowanych gitary.

Często przychodzą do nas ludzie z bardzo zaniedbanymi gitarami, pokaleczonymi czy wręcz poważnie uszkodzonymi, choć można było tego uniknąć prawie zerowym wysiłkiem. Ale skąd czerpać wiedzę? W internecie można znaleźć wiele porad wątpliwej jakości, od niektórych aż włos jeży się na głowie, dlatego chcemy się z Tobą podzielić naszymi odkryciami i pomysłami jak w domowych warunkach zajmować się swoją gitarą, nie mając specjalistycznego sprzętu.
Co jakiś czas będziemy udostępniali kolejne poradniki. Tymczasem jeśli masz jakieś pytania, albo chciałbyś zobaczyć materiał na jakiś temat daj nam znać w komentarzu.
A dziś możesz zobaczyć jak poprawić stan wizualny Twojej gitary, w bardzo prosty i szybki sposób przywracając ją do stanu “sklepowego”.

W trakcie użytkowania gitara narażona jest na zarysowania, których nie sposób uniknąć (kostką, klamrą od paska, w transporcie). Do usuwania rys w warunkach domowych zalecamy użycie pasty polerskiej, np. samochodowej. Nałóż pastę na czystą ściereczkę, najlepiej z mikrofibry, a następnie równomiernie pokryj nią powierzchnię gitary. Wcieraj równomiernie wykonując delikatne, koliste ruchy. Nie używaj środków chemii domowej, mogących uszkodzić drewno lub lakier. Pozostaw pastę do wyschnięcia na ok. 30 sekund. Uważaj by nie czekać za długo! Bardzo delikatnie zetrzyj pastę, koniecznie używając do tego czystej ściereczki. Poprawa stanu wizualnego gitary będzie wyraźna, rysy znikną, a lakier nabierze połysku.

Głębokich rys, których nie usunie ręczne polerowanie, także można się pozbyć domowymi sposobami. Nałóż grubą warstwę pasty bezpośrednio na rysę. Jeśli nie posiadasz specjalistycznej polerki, możesz użyć filcowej tarczy polerskiej i wiertarki. Zabezpiecz tarczę fibrową ściereczką, by uniknąć porysowania. Nałóż na ściereczkę dodatkową, grubą warstwę pasty, a następnie rozprowadź na całej powierzchni. Poleruj rysę z wyczuciem, nie dociskając wiertarki. Pamiętaj, by zwrócić uwagę, czy lakier nie rozgrzewa się zbytnio w trakcie pracy. Kiedy rysa zniknie usuń nadmiar pasty czystą ściereczką.

Prawidłowe wykonanie wszystkich czynności sprawi, że Twoja gitara będzie wyglądać jak nowa!

Jak dbać o gitarę? Czyszczenie i konserwacja podstrunnicy.

Podstrunnica jest najszybciej zużywającą się częścią gitary i najbardziej narażoną na zabrudzenia. Ponadto niezakonserwowana podstrunnica łatwiej wysycha co może w konsekwencji doprowadzić do „wybicia się” progów czy przez co gitara przestanie grać.

By prawidłowo wyczyścić i zakonserwować podstrunnicę zdejmij najpierw struny. Do czyszczenia nie używaj wody ani środków czyszczących domowego użytku. Sprawdzonym środkiem jest czysty olej wazelinowy. Jest on podstawowym składnikiem specjalistyczne olejków do czyszczenia i konserwacji podstrunnicy. Nie używaj kremów kosmetycznych. Mają zbyt gęstą konsystencję by zostały wchłonięte przez drewno podstrunnicy.

Nałóż olejek, a następnie rozetrzyj go dokładnie czystą ściereczką po całej powierzchni. Lekko zwilż podstrunnicę, staraj się, żeby nie była przesadnie mokra. Podstrunnica będzie wystarczająco czysta, kiedy przestanie się zmieniać kolor białej ściereczki której używasz do czyszczenia. 😉 Przy okazji sprawdź swój mostek! Jeśli wygląda jak ten na filmiku, koniecznie go nasyć oliwką. Nadmiernie wysuszony mostek może się wygiąć i odkleić. Włóż podstawek z powrotem na jego miejsce i załóż struny.

Tak zakonserwowana gitara nie tylko wygląda lepiej, ale jest mniej narażona na uszkodzenia i higieniczniejsza!8 odpowiedzi na “Jak dbać o gitarę?”

 1. nazwa pisze:

  Mam taki oto problem, mimo że staram się jak najbardziej szanować moją gitarę, to w środku niej (bębnie/pudle, nie znam specjalistycznej nazwy) zobaczyłam pajęczyne, starałam się wyssać ją odkurzaczem wraz z kurzem ale nie jestem w stanie wyczyścić tego do końca, I nie wiem czy te pozostałości to kurz czy jaja pająka. Czy jest to powód do obaw? Zabranie gitary do lutnika I pełne wyczyszczenie nie wchodzi w grę.

 2. Uko pisze:

  Jakiej pasty użyliście?

 3. Uko pisze:

  Tylko nie odpisujcie, proszę: graj mniej to problem zniknie 🙂

 4. Uko pisze:

  Jakiej pasty użyliście? Tylko nie odpisujcie, proszę: graj mniej to problem zniknie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*