Bridge Doctor do Gitar Akustycznych i Klasycznych

Naprawiamy powyginane wskutek złego traktowania lub, po prostu, upływu czasu płyty wierzchnie gitar akustycznych i klasycznych!

Dość często zdarza się, niestety, że gitary są przechowywane w złych warunkach. Niska wilgotność powietrza panująca w naszym regionie klimatycznym zimą powoduje, że drewno gitar należycie nie zabezpieczonych wysycha i ulega odkształceniom. Szczególnie szkodliwe jest nadmierne wysuszenie gitary akustycznej lub klasycznej. Gitary takie są wykonane z cieniutkich płyt drewna i wskutek tego po pierwsze łatwo wysychają a po  drugie są bardzo podatne na odkształcanie się pod wpływem naprężeń wewnętrznych powstających wskutek wysychania.

Jak należy dbać o gitarę zimą piszemy na stronie http://www.kisielewski.com.pl/jak-zabezpieczyc-gitare-przed-zima/ .

Jeśli o gitarę nie dbano jak należy może się zdarzyć, że gitara odkształci się, może zdarzyć, się, że powygina się płyta wierzchnia.

wykrzywiona płyta wierzchnia lutnik poznan t.burton

Takie niemiłe zdarzenie może też mieć miejsce z innego powodu: z powodu upływu czasu. Gitary akustyczne ulegają odkształceniu wskutek tego, że stale są pod wpływem silnego naprężenia wywołanego przez silnie naciągnięte struny. Cienka płyta wierzchnia i delikatne żebrowanie gitary akustycznej lub klasycznej ulega pod wpływem takiej stałej siły odkształceniu które, po latach, zostaje odkształceniem trwałym.

Powyginane płyty wierzchnie naprawiamy używając urządzenia zwanego Bridge Doctor.

bridge doctor lutnik poznan t.burton

Bridge Doctor stanowią niewielki blok drewna przymocowywany do mostka gitary od strony wnętrza pudła i lekki pręt drewniany o regulowanej długości. Wydłużając ten pręt powoduje się odchylanie bloku a wraz z nim prostowanie powierzchni płyty wierzchniej gitary akustycznej lub klasycznej.

brigde doctor lutnik t.burton 1

Blok drewna przykręca się wkrętem przeprowadzonym na wskroś mostka gitary akustycznej lub klasycznej.

mocowanie bridge doctor

Po wyregulowaniu długości drewnianego pręta następuje wyprostowanie płyty wierzchniej.

prosta płyta wierzchnia gitary akustycznej klasycznej t.burton lutnik

Zastosowanie urządzenia Bridge Doctor ma niewielki wpływ na brzmienie gitary akustycznej lub klasycznej. Użycie tego urządzenia często nie jest wystarczające do przywrócenia życia zdeformowanej gitarze, zazwyczaj konieczne jest obniżenie mostka uniesionego ku górze wskutek wypuczenia płyty wierzchniej. Jeśli obniżenie mostka nie jest wystarczające dla uzyskania oczekiwanej akcji strun niezbędne jest wykonanie tzw. resetu gryfu czyli odklejenie gryfu a następnie przyklejenie go ponownie pod zmienionym kątem.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*