Klucze z trzpieniami o zmiennej wysokości

klucze z blokadą lutnik t.burton poznan

Firma Schaller produkuje klucze z blokadą które rozwiązują problem nierównego kąta zagięcia strun na siodełku gitary.

Problem ten pojawia się przy gitarach o odchylonej główce i kluczach jednostronnych. W gitarach takich nie stosuje się docisków strun tak jak to ma miejsce w gitarach o prostej główce typu fenderowskiego. W gitarach o odchylonej główce i kluczach jednostronnych kąt zagięcia struny naciąganej kluczem zlokalizowanym najbliżej siodełka jest największy, kąt zagięcia strun naciąganych kluczami bardziej odległymi zmniejsza się stopniowo w miarę zwiększania ich odległości od siodełka gitary.

Aby temu zapobiec stosuje się klucze takie, jak na fotografii, z trzpieniami o zmiennej wysokości. Jeśli zamontujesz je tak, że klucz z najbardziej wystającym trzpieniem znajdzie się tuż przy siodełku a następne klucze ze stopniowo coraz niższymi trzpieniami w coraz większej odległości od siodełka uzyskasz efekt widoczny na fotografii – wyrównanie kątów zagięcia strun na siodełku.

Kąty zagięcia strun na siodełku będą zbliżone do siebie i nie przekroczą granicznej wartości przy której utrudnione jest przesuwanie się struny w  rowku siodełka podczas strojenia a także w czasie używania tremolo. Nie wystąpi także zbyt mocne zgięcie struny naciąganej kluczem położonym najbliżej siodełka grożące zmniejszeniem jej trwałości.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*