Zdjęcia
Prezentowane niżej zdjęcia są naszego autorstwa, zostały wykonane w naszym warsztacie i prezentują nasze dokonania i umiejętności.
Nietypowe uszkodzenie gitary polegające na ty, że z korpusu gitary oderwał się kawałek drewna do którego przymocowany był mostek. Naprawa polegała na wklejeniu w miejsce utraconego kawałka dobrze dopasowanej belki z mocnego, twardego drewna.
Gryf gitary typu semi-hollow nie odpowiadał użytkownikowi. Był za gruby, nieporęczny. Zmieniliśmy profil z „C” na „V” nie zmieniając jednak grubości gryfu żeby nie zakłócić równowagi statycznej, równowagi między naciągiem strun i drewnem gryfu oraz naciągiem pręta w jego wnętrzy. Pierwotnie gryf był koloru bursztynowego, wykończenie gryfu lakierem w kolorze czarnym przydało gitarze eleganckiego wyglądu.
Klejenie pęknięcia litej, palisandrowej płyty wierzchniej drogiej gitary akustycznej. Pęknięcie spowodowane nadmiernym wysuszeniem pociągnęło za sobą uszkodzenie powłoki lakierniczej. Po sklejeniu płyty spodniej polakierowaliśmy ją kładąc siedem warstw lakieru.
Klejenie gitary klasycznej z gryfem „wbitym” w pudło rezonansowe. Przed klejeniem niezbędne było „wyciągnięcie” gryfu i umieszczenie go we właściwej pozycji oraz pod prawidłowym kątem w stosunku do powierzchni płyty wierzchniej gitary. Dokonaliśmy tego budując specjalną konstrukcję o której przeczytasz w artykule lutnik-poznan.pl/wyciagniecie-gryfu-wbitego-w-gitare/
Regulacja nowej gitary. Ustawiamy akcję strun regulując łuk szyjki, wysokość siodełka i podstawka gitary. Jeśli trzeba wyrównujemy oraz polerujemy progi. Regulujemy menzurę każdej ze strun dzięki czemu gitara stroi w każdej pozycji. Sprawdzamy stan elektroniki, zabezpieczamy jej elementy przed przedwczesnym zużyciem. Instruujemy na temat miejsca i sposobu przechowywania gitary, zaopatrujemy w niezbędne podstawowe akcesoria i środki pielęgnacyjne.
Pęknięcie kosztownej gitary klasycznej na całej długości płyty wierzchniej z miejscowym wyszczerbieniem i przemieszczeniem krawędzi pęknięcia. Żeby brzmienie gitary nie uległo pogorszeniu w dwóch miejscach użyliśmy wzmocnień pod krawędzią pęknięcia z dwóch „opłatków” świerkowych, bardzo mocnych lecz o wadze zaledwie kilku gramów.
Wymiana progów w gitarze akustycznej dwunastostrunowej. Wymiana przeprowadzona z powodu zużycia progów, „wyjedzenia” ich przez stalowe struny gitary. Po usunięciu starych progów dokonaliśmy przeszlifowania powierzchni palisandrowej podstrunnicy gitary w celu usunięcia wgłębień powstałych w trakcie użytkowania oraz usunięcia garbu na XIV progu gitary.
Wymiana progów gitary akustycznej z bindingiem z ABS. Przeprowadziliśmy ją z powodu nadmiernego zeszlifowania oryginalnych progów gitary w trakcie przeprowadzanej kilkakrotnie sposób korekty akcji strun. Po wyjęciu progów wykonaliśmy wyrównanie podstrunnicy. Nabiliśmy progi z nowego srebra, końcówki progów ścięliśmy prosto lekko tylko je zaokrąglając.
Montaż gniazda Endpin L.R.Baggs, operacja wykonywana podczas instalowania każdego z systemów nagłośnienia gitary firmy L.R.Baggs. W celu uniknięcia poszarpania krawędzi otworu wierconego w boczku pudła gitary używamy wiertła do drewna o perfekcyjnie zaostrzonych ostrzach na jego obwodzie. Takiego wiertła używamy kiedy w boczku jest wykonany tylko małej średnicy otworek pod wkręt mocujący zaczep do paska. W przypadku konieczności rozwiercenia otworu o dużej średnicy (np. po poprzednio zamocowanym gnieździe endpin lecz innej niż L.R.Baggs konstrukcji) stosujemy specjalne wiertło. Wykonujemy je samodzielnie, gdyż jest wówczas konieczność wykonania wiertła o prowadzeniu dokładnie pasującym do tego już istniejącego otworu!
Naprawa zamka futerału do gitary akustycznej
Montaż systemu piezo Element Stage Pro firmy L.R.Baggs. Poglądowe zdjęcia wykonane przy użyciu gitary klasycznej z cutawayem z odciętą płytą spodnią. Sposób wykonania prostokątnego otworu do montażu equalizera Stage Pro znajdziesz na filmie opublikowanym na stronie Filmy.
Wymiana kluczy w gitarze elektrycznej Ibanez z mostkiem typu Floyd Rose z obustronnym wibrato na klucze Sperzel z blokadą. Niezbędne w celu ograniczenia odstrajania się gitary podczas używania wibrato. W fabrycznie wykonanej gitarze użyto zwykłych kluczy bez blokady.
Renowacja gitary elektrycznej Defil Calypso, w tym: klejenie pęknięć, wyrównanie progów, wypolerowanie lakieru i części chromowanych, korekta menzury, naprawa elektroniki (naprawa pickupa, wymiana jednego potencjometra, gniazdka i gałek). Dołożyliśmy starań aby nie naruszyć jeśli to nie było konieczne oryginalnych elementów gitary, układu elektronicznego, części i lakieru. Konieczne okazało się skorygowanie konstrukcji oryginalnego mostka typu arch top w taki sposób, aby dał się przesunąć bliżej w kierunku gryfu niż to było możliwe w gitarze przed naszą ingerencją. Po renowacji gitara stroi i jest w miarę nisko ustawiona lecz w pełni zachowała swoje pierwotne, oldskulowe brzmienie.
Naprawienie logo gitary elektrycznej Defil Calypso. Dokonano wymiany uszkodzonego logo na nowe, wykonane współcześnie.
Przyklejenie odklejonego żeberka i sklejenie pękniętej i odkształconej płyty wierzchniej gitary akustycznej. Klejenie wykonane klejem poliwinylowym o dużej twardości. Operacji tej dokonano dopiero po wyprostowaniu pofalowanej płyty wierzchniej gitary przy użyciu urządzenia Bridge Doctor. Widoczna w mostku gitary główka wkręta jest elementem Doctor Bridge.
Likwidowanie wklęśnięcia zdeformowanej płyty wierzchniej gitary akustycznej przy użyciu Bridge Doctor. To urządzenie jest mocowane do mostka gitary od spodu, od strony wnętrza gitary akustycznej. Jedno ze zdjęć wykonano przez otwór w boczku gitary w którym zamontowano następnie equalizer.
Klejenie złamanej główki gitary
Montaż dodatkowych sprężyn i regulacja mostka gitary elektrycznej typu Stratocaster. Wyposażony w trzy sprężyny jest to mostek pływający, czyli utrzymujący się na pewnej wysokości w stanie równowagi między naciągiem struna a naciągiem sprężyn mostka a tym samym realizujący możliwość wibrata zarówno w górę jak i w dół. Życzeniem klienta było takie ustawienie mostka aby był mostkiem stałym kiedy nie używa się wibrato. Zrealizowaliśmy je dodając dwie sprężyny do mostka. Ustawiliśmy także wysokość strun stosownie do potrzeb klienta oraz menzurę.