Regulacja akcji strun banjo

Zlecenie wymiany strun i regulacji ich akcji w banjo sześciostrunnym napotkało na dość podstawową trudność – małą dostępność strun do banjo sześciostrunowego. Udało się je zdobyć, bierzemy się do roboty!

Banjo

 

Pominę w opisie regulację naciągu membrany, temat już opisywany na tyle często, że nie warto go już powtarzać. Podobnie: nie bedę opisywał regulacji łuku szyjki, przeprowadzona została w sposób typowy i podobny jak dla gitar akustycznych i elektrycznych przy pomocy śruby regulacyjnej mieszczącej się w główce banjo.

 

banjo

 

Odkręciliśmy rezonator (to jest ta część w postaci misy z drewna).

 

banjo

 

Ukazało nam się wnętrze banjo oraz wyjaśniła się tajemnica nadzwyczajnie wysokiej akcji strun. Okazało się, że śruba regulacyjna jest niezbyt solidnie przykręcona, nakrętka na jej końcu po prostu została w ręce po pierwszej próbie dociągnięcia gryfu nakrętką regulacyjną. Pokrecając nakrętką regulacyjną doprowadziliśmy do wysunięciu pręta regulacyjnego na 8 mm.

 

Banjo

 

Po wysunięciu pręta regulacyjnego nakrętka przytrzymująca jego koniec została solidnie przykręcona.

 

banjo

 

Ważne: przeciwnakrętka od strony wnętrza banjo została dokręcona tak mocno jak tylko się dało. Chodzi tu o to, żeby podczas regulacji pochylenia szyjki nakrętką regulacyjną blokowała obracanie się pręta regulacyjnego. Kiedy banjo do nas dotarło, przeciwnakrętka była odkręcona (!) i to dlatego nakrętka przytrzymująca koniec pręta regulacyjnego odkręciła się!

 

Banjo

 

Teraz założyliśmy strunociąg. Od spodu przytrzyma go zaraz specjalna, wydłużona nakrętka.

 

banjo

 

Dokręcamy tę nakrętkę mocno.

 

 

Już można zakładać struny.

 

 

O tak:

 

banjo

 

Już można regulować pochylenie gryfu a tym samym akcję strun banjo bez obawy, że pręt regulacyjny odkręci się od nakrętki przy strunociągu.

 

Banjo

 

Taką mamy po regulacji akcję strun.

 

akcja strun

 

Tak wygląda to piękne banjo, już po przykręceniu rezonatora.

 

BanjoDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*