Obniżanie akcji strun na pierwszych progach

Próba obniżenia akcji strun w pierwszych pozycjach może zakończyć się tak:

obnizanie-akcji-strun-na-pierwszych-progach

Gitarzysta próbując obniżyć akcję strun przesadził z głębokością nacięć i próbuje teraz ratować się przed pobrzękiwaniem strun uderzajacych o progi gitary podkładając „coś” pod struny na siodełku.

Co zrobić, żeby uniknąć takiej niemiłej sytuacji?

Szlif progów, regulacja łuku szyjki, regulacja wysokości strun na mostku to elementy procesu ustawiania akcji strun. Proces ten powinno zakończyć obniżenie akcji strun w pierwszych pozycjach. Polega ono na takim podpiłowaniu rowków na struny w siodełku, żeby osiągnąć minimalną, komfortową wysokość strun na pierwszych progach przy braku pobrzękiwania pustych strun o progi gitary (strun nienaciśniętych na żadnym progu).

Przeprowadza się je jako ostatnią operację procesu. Jest to operacja ryzykowna, gdyż jest nieodwracalna. Jeśli podpiłuje się rowek na strunę w siodełku zbyt głęboko i struny zaczną pobrzękiwać uderzając o progi, nie pozostaje nic innego jak tylko wymienić siodełko na nowe.

Niezbędne jest duże doświadczenie w przeprowadzaniu tej operacji, pomocne jest posiadanie profesjonalnych narzędzi. Należą do nich: zestaw pilników o zaokraglonej krawędzi i szerokościach odpowiadających średnicom strun oraz przyrządy zapewniające wyznaczanie, pomiar i kontrolę głębokości nacięcia.

Bez tego ani rusz.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*