Klejenie i lakierowanie główki

Pękła główka gitary klasycznej. Prośba o przywrócenie stanu pierwotnego to rzecz z którą mamy do czynienia niezwykle często. Samo sklejenie to banał, oczywiście jeśli uzywa się odpowiednio dobranego kleju i stosuje się właściwą metodę klejenia. W ramach „przywracania stanu” ukrycie miejsca klejenia, zwłaszcza kiedy występują znaczne ubytki drewna oraz lakierowanie są o wiele poważniejszymi wyzwaniami. Tak wygląda główka gitary po sklejeniu. Wykruszone drewno krawędzi pęknięcia wymagało pokrycia tuszującym je fornirem ze szlachetnego drewna.

naprawa-klasyk1

Podobnie jak górna powierzchnia główki wyglądało miejsce łączenia od strony spodniej. Po oszlifowaniu miejsca klejenia spod usuniętego lakieru ukazało sie surowe drewno.

naprawa-klasyk2

W powierzchnię główki wkleiliśmy płatki formiru. Aby to zrobić trzeba było wykonać w niej wgłębienia o kształcie precyzyjnie odwzorowującym kształt i wymiary płatków.

naprawa-klasyk3

Miejsce klejenia zostało dokładnie zasłonięte.

naprawa-klasyk4

Miejsce klejenia od spodniej strony główki zostało pobarwione bejcą o precyzyjnie dobranym kolorze. Szczęśliwie nie było tu ubytków drewna.

naprawa-klasyk5

Może to wygląda na razie nie najlepiej ale spokojnie, zobacz jak lakier zmienia kolor wklejek z forniru i oszlifowanego boku główki gitary.

Powierzchnia główki gitary została pokryta pięcioma warstwami lakieru…

naprawa-klasyk8

po czym oszlifowaliśmy ją i wypolerowaliśmy.

naprawa-klasyk9

Podobnie postąpiliśmy ze spodnią stroną główki gitary.

naprawa-klasyk14

Oto końcowy efekt tej operacji.

naprawa-klasyk10

Tak wygląda główka gitary po założ

naprawa-klasyk11

Jeszcze jedno ujęcie.

naprawa-klasyk12

Użyliśmy profesjonalnego lakieru poliuretanowego dwuskładnikowego który daje się polerować aż do zwierciadlanego połysku.

naprawa-klasyk13

 



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

*